Prowadnice pod kontrolą część pierwsza

prowadnice pod kontrolą

18 Luty 2012

Ustawianie większej ilości prowadnic w GIMP-ie przy pomocy podstawowego narzędzia może irytować. Z pomocą przychodzą skrypty i wtyczki jakie można znaleźć choćby na GIMP Plugin Registry. Postaram się przybliżyć je w serii artykułów.

Na początek skrypty stworzone przez Gregory'ego M. Ross'a - i opublikowane na GIMP Plugin Registry.

10% Edge Guides

Pierwszy skrypt to 10% Edge Guides, który tworzy cztery prowadnice w odległości dziesięciu procent od krawędzi warstwy. Po umieszczeniu skryptu w katalogu (folderze) scripts dostępny jest z menu Widok -> 10% Edge Guides. Lokalizacja wybrana przez autora nie jest zgodna z menu GIMP-a. Możesz pobrać 10% Edge Guides spolszczony i z właściwym położeniem w menu programu, a mianowicie Obraz -> Prowadnice -> 10% od krawędzi warstwy. Po wykonaniu skryptu zostaje on uwidoczniony w menu Filtry -> Powtórz (...), Filtry -> Wyświetl ponownie (...) i Filtry -> Ostatnio używane -> (...). Niestety powtórne wywołanie skryptu z w/w funkcji jest blokowane po wykonaniu jakiejkolwiek czynności na obrazie. Skrypt nie zadziała gdy granice warstwy będą wystawać poza obszar płótna obrazu więcej niż 26%.

10% od krawędzi - 10% Edge Guides

10% Grid Guides

Kolejny skrypt PhotoMaster'a to 10% Grid Guides tworzący siatkę prowadnic co dziesięć procent szerokości i wysokości obrazu. Po umieszczeniu skryptu w katalogu (folderze) scripts dostępny jest z menu Widok -> 10% Grid Guides. Dalszą część opisu mógłbym przekopiować z poprzedniego akapitu z tą różnicą, że granice warstwy nie mogą wystawać poza obszar płótna obrazu. Pobierz spolszczony 10% Grid Guides z pozycją w menu Obraz -> Prowadnice -> Co 10%.

Co 10% - 10% Grid Guides

Crosshair Guides

Crosshair Guides tworzy dwie prowadnice, poziomą i pionową, przebiegające dokładnie przez środek warstwy. Po umieszczeniu skryptu w katalogu (folderze) scripts dostępny jest z menu Widok -> Crosshair Guides. W menu Filtry zachowuje się podobnie jak dwa powyższe. Skrypt zadziała, gdy środek warstwy nie wystaje poza płótno obrazu. Pobierz spolszczony Crosshair Guides z pozycją w menu Obraz -> Prowadnice -> Skrzyżowane środkowe.

Skrzyżowane środkowe - Crosshair Guides

1 Inch Guides

1 Inch Guides tworzy siatkę prowadnic w calowych odstępach poczynając od lewej i górnej krawędzi obrazu. Odległości prowadnic wyrażone w pikselach są zależne od ustawionej rozdzielczości obrazu. Im niższa rozdzielczość, tym gęściejsza siatka. Po umieszczeniu skryptu w katalogu (folderze) scripts dostępny jest z menu Widok -> Inch Guides. W odróżnieniu od poprzednich skrypt ustawia prowadnice na płótnie obrazu. Posiada on te same wady odnośnie powtórnego wywołania co wyżej opisane. Pobierz spolszczony 1 Inch Guides z pozycją w menu Obraz -> Prowadnice -> Co jeden cal.

Co jeden cal - Inch Guides

Rule of Thirds

Rule of Thirds wykorzystuje zasadę trójpodziału i tworzy cztery prowadnice dzieląc warstwę na dziewięć równych części. Po umieszczeniu skryptu w katalogu (folderze) scripts dostępny jest z menu Widok -> Rule of Thirds Guides. Także w tym skrypcie nie działa powtórne wywołanie. Warstwa nie może wystawać poza płótno obrazu więcej niż o 1/3 swej szerokości lub wysokości. Pobierz spolszczony Rule of Thirds z pozycją w menu Obraz -> Prowadnice -> Trójpodział.

Trójpodział - Rule of Thirds Guides

To tyle w pierwszej części, kolejna niebawem. Tymczasem pobierz wszystkie skrypty w jednej paczce klikając poniższy przycisk.

X